قرص فسفید آلومینیوم

شرکت توزیع و پخش سراسری ترنم سبز زاینده رود توزیع کننده سموم بایر آلمان )

taranomsabz@

t.me@taranomseeds

واحد پشتیبانی و فروش:

031-37516002

031-37515855

قرص فسفید آلومینیوم (قرص برنج) قرص برنج با نام علمی ˈآلومنیوم فسفید تركیب خطرناكي از فسفیدهاست که جهت  جلوگیري از آفت زدگي برنج انبار شده ، استفاده می شود. فسفیدها همچنین جهت دفع آفات سایر غلات انبار شده و جلوگیري از كپك زدگي و جونده كش و غیره نیز مصرف مي گردد. با تماس این ماده با رطوبت ، گاز خطرناك فسفین آزاد مي گردد كھ علت اصلي سمیت این ماده بوده و هر چه  این تركیبات تازه تر باشد گاز بیشتري آزادكرده و خطرناك تر ھستند.

خصوصیات قرص برنج: قرص 3 گرمي است که بوي سیر یا ماهی  گندیده می دهد دارای جذب خوراكي و استنشاقي بالاو فاقد جذب پوستي می باشد. 

خصوصیات فیزیكي  :گازي بدون رنگ، قابل اشتعال ، بوي شبیه  ماهی  گندیده دارد همچنین حلالیت مناسب در آب و الكل داشته و به صورت قرص یا پودر در بازار یافت مي شود.
اثرات تماس با قرص برنج:
تماس انسان با قرص برنج مي تواند عوارض شدید و كشنده اي در بر داشته باشد. بر اساس گزارشات ، فسفیدها (فسفید آلومینیوم ..) باعث تحریك شدید دستگاه گوارش ، اختلالات قلبي عروقي ، ھیپوتاسیون ، شوك ، آرتیمي ، نارسایي قلبي ، ادم ریوي ، اسیدوز متابولیك ، آسیب كبدي و كلیوي ، ترومبوسیتوپني و تشنج نهایتا كما و مرگ تا 72 ساعت بعد از مصرف مي گردد. عوارض گوارشي 5 الي 10 دقیقه پس از مصرف حادث شده و سپس سایر علائم ظاھر مي گردد تسریع در درمان حتي در بیماران به  ظاھر بي علامت اھمیت بارزي در بهبود  بیماران دارد.
اندام های دارای آسیب پذیری بیشتر:
دستگاه هایی که  به مقدار اكسیژن بیشتري نیاز دارند نسبت به این سم حساس تر و آسیب پذیر تر باشند این ارگان ها عبارتند از : مغز ، قلب و كبد و كلیه
عوارض ناشي از مصرف قرص برنج یا فسفین
 عوارض حاد:
استشاق فسفین باعث ایجاد سردرد، گیجي، خستگي، سرفه همراه با خلط (سبز رنگ)، اختلال در حركت، صحبت كردن، تهوع  و استفراغ، درد معده اسهال، سردرد و غیره.
مصرف خوراكي : تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگي نفس، احساس سرما، عطش، سردرد، تشنج و كما مي باشد. مرگ بعد از 4 روز یا حداكثر 2 هفته با نارسایي قلبي حادث مي گردد.
خوردن 1/5 گرم آلومینیوم فسفید باعث مرگ انسان می شود.
عوارض مزمن:
کاهش اشتها ، کاهش  وزن ، آنمي ، شكستگي خود بخود استخوان ، دندان درد و تورم و نكروز فك همچنین گاز آن با سمیت بالا بر سیستم گوارشی و سیستم اعصاب اثر می گذارد.
فسفین بعنوان یك حشره كش برای جلوگیري از آلودگي غلات ، خوراك دام ، تنباكو استفاده مي گردد که به صورت قرص های  فسفید (فسفید روي ، فسفید كلسیم و فسفید آلومینیوم) که مرسوم به قرص برنج مي باشد موجود است. این ماده سمي به راحتي جذب گوارشي گشته و بعد از حل شدن در مایعات بدن ، به صورت ماده سمي فسفین در مي آید، سایر متابولیك ها عبارتند از فسفریك اسید ، فسفات ، که از طریق ریه رفع مي گردند.
درمان
اقدامات اولیه : بعد از مشاھده علائم ، بیمار را به  هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری  و در صورت مصرف خوراكي ، با ایجاد تهوع سعي در خارج كردن ماده سمي از معده مي نماییم.و بیمار را به  مراکز درمانی انتقال دهید.
طرز استفاده:
ابتدا ماسک بزنید و با استفاده از دستکش قرص را درون دستمال کاغذی گذاشته و در منطقه آلوده به آفت گذاشته و محیط را ترک کنید. در نظر داشته باشید که محیط باید کاملا دربسته باشد و همه پنجره ها بسته باشد. بعد از حدود یک هفته در و پنجره ها را باز کنید و یک هفته مهلت دهید تا باقی مانده گازهای سمی خارج شود. بعد از این مدت محصول آلودگی ندارد.