محصولات / بذر

راههای ارتباطی واحد بذر( شرکت ترنم سبززاینده رود )

 03137516004 , 03137516002
 https://t.me/taranomseeds
 
گیاهشناسی کاهو - Lactuca sativa L
 
کاهو گیاهی است یکساله و روز بلند که در تابستان به گل مینشیند. شاخص ویژه این خانواده گل های زبانه ای و لوله ای آنها است. این گیاه بلافاصله پس از کاشت ریشه عمودی عمیقی تولید کرده و سپس ریشه های فرعی را توسعه می دهد. گرده افشانی کاهو اکثراً به صورت خودگشن است. کاهو واریته های مختلفی دارد: 
کاهو پرک (L. s. var. crispa)
کاهو پیچ یا کاهو کلمی (L. s. var. capitate)
کاهو پیچ معمولی (L. s. var. longifolia) 
آب و هوا: 
کاهو از گیاهان فصل خنک است و در برخورد با هوای گرم قبل از رشد و نمو کافی برگها تولید ساقه گل دهنده می نماید و برگهای کاهو طعم تلخی پیدا می کند. کاهوها از نظر حساسیت به نور متفاوتند امروز با استفاده از روشهای به نژادی کاهوهایی تولید می شوند که روز خنثی هستند. کاهو را در مناطقی که یخبندان زمستانه دارند در فصل بهار و در مناطقی که دارای تابستان خنک است به عنوان کشت تابستانه و در نواحی گرمسیری در پائیز و زمستان می کارند. 
خاک: 
بطور کلی کاهو را می توان در انواع خاکها کشت کرد. کاهوی بهاره در زمین های سبک که زود گرم می شود بهتر رشد می کند. انواع تابستانه در زمین های با آب کافی نتیجه خوبی می دهد. مناسبترین زمین برای کاهو ، خاک لومی سبک است که مقدار زیادی مواد آلی دارد. خاکهای نیمه سنگین همراه با مواد هوموسی که دارای نفوذ پذیری مناسب و ظرفیت نگهداری بالای آب است (خاکهای لومی شنی و یالومی رسی) برای این گیاه نیز مناسبند. pH  مناسب برای کاهو بین 5/5 تا 5/7 است.
کاشت:
کاشت نشاء در زمین اصلی در سبزیکاری تجاری با ماشین نشاء کار و در فاصله 25×25 و یا 25×30 سانتی متر انجام می گیرد. پس از سبز شدن بذر، نشاء های اضافی را روی ردیف تنک میکنند. عمق کاشت حدود 5/1 تا 2 سانتی متر فاصله کاشت 30×30 و یا 40×30 سانتی متر است. در کشتهای وسیع بذر پاشی با ماشین بذر پاش انجام می گیرد. 
برداشت:
اگر تمایل دارید کله کاهو را کامل و درسته برداشت کنید بهتر است از فاصله 1.5 سانتی‌متری از ریشه این کار را انجام دهید. این باعث می شود تا ریشه باقی مانده دوباره جوانه بزند و دوباره پس از مدتی کاهو داشته باشید.
خواص کاهو:
کاهو تمیز کننده خون و بعلت داشتن آهن خونساز است. ضد تورم است. خواب آور و آرام بخش بوده، کاهو برای ضعف اعصاب مفید است. کاهو ملین و ادرار آور بوده، همچنین خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است.کاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند. اگر کاهو را با سکنجبین و یا سرکه بخورند اشتها آور است. کاهو اثر ضد تشنج دارد. درد معده را تسکین می دهد. ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند.