محصولات / بذر

راههای ارتباطی واحد بذر( شرکت ترنم سبززاینده رود )

 03137516004 , 03137516002
 https://t.me/taranomseeds
 
گیاهشناسی ذرت - Zea mays
 
ذرت یا جواری یکی از غلات مهم است. منشأ آن قاره آمریکا بوده‌است و پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان به ذرت اختصاص دارد. ذرت سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن بوده و نیز منبع خوبی از فیبر محسوب می‌شود و سرشار از کالری است.
خاک:
میزان عملکرد ذرت در خاکهای عمیق، حاصلخیز و زهکشی شده با بافت متوسط بیشتر است. ریشه ذرت نسبت به کمبود اکسیژن بسیار حساس است.  pH مناسب برای آن حدود 6 می‌باشد و pH کمتر از 6 معمولا میزان جذب کلسیم را در گیاه کاهش می‌دهد. 
آب و هوا :
در همه آب و هوایی قابل کشت است امابه طور کلی یک گیاه گرمسیری است و به یخ بندان حساس است. در دوران زندگی به درجه حرارت بالا نیازمند است. حداقل درجه حرارت در زمان جوانه زدن ذرت حدود 10 درجه است. آب و هوای گرم جوانه زدن و ریشه¬زایی را تسریع می‌کند ولی گرمای شدید و کمبود رطوبت خصوصا در زمان گلدهی و بویژه گلهای نر، خسارت زا است. مقدار رطوبت و زمان آن نقش مهمی در عملکرد ذرت داشته و کمبود نزولات یکی از عوامل محدود کننده کشت این گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می¬رود.
 کاشت ذرت:
بهترین زمان برای کاشت ذرت، زمانی است که دمای خاک در عمق 7 تا 8 سانتیمتری به مدت 3 تا 4 روز متوالی، تقریبا 13 درجه سانتیگراد باشد. اگر کشاورز قادر نیست که دمای خاک را اندازه‌گیری نماید، می‌تواند از میانگین دمای هوا در ساعت 7 صبح و 12 ظهر استفاده کند. تهیه بستر بذر ذرت به دو طریق كشت ردیفی و كرتی انجام می شود.
كشت ردیفی: این روش در اراضی بزرگ و زراعتهای مكانیزه مطرح بوده و بذر در ردیف های موازی با فاصله معینی توسط ردیف كار ذرت كشت می‌شود آبیاری در این روش به صورت جوی و پشته انجام می‌شود .
كشت كرتی:
بیشتر در كشاورزی سنتی و معمولاً برای كشت ذرت علوفه‌ای بكار می‌رود پس از آماده كردن و تسطیح زمین آنرا به كرتهایی كه طول و عرض آن متناسب با شیب زمین و میزان آب آبیاری می‌باشد تقسیم كرده و بذر را در كرتها به طریقه دست پاش می‌كارند و توسط دندانه‌ یا دیسك آنرا داخل خاك نموده و آبیاری می‌نمایند آبیاری در این روش به روش غرقابی است .
برداشت:
براي برداشت محصول، رطوبت دانه بايد بين 20 تا 25 درصد باشد. اگر محصول برداشت شده را مورد مصرف دام باشد، مي-توان با رطوبت 25 تا 28 درصد هم برداشت کرد. امروزه برداشت و جدا نمودن دانه هاي ذرت با دستگاه¬هاي بلال چين و دانه کن انجام مي¬شود. دستگاه بلال چين، بلال ها را از بوته مي چيند و غلاف هاي آن را جدا مي کند. دستگاه دانه کن هم دانه هاي ذرت را از بلال جدا مي نمايد براي انبار کردن دانه هاي بلال، بايد رطوبت آنها را به 17 درصد رساند. دماي انبار نبايد بيش از 10 درجه سانتي گراد باشد. البته دانه هاي با رطوبت بيش از 17 درصد را مي توان در دماهاي بالاتر هم نگهداري نمود.