محصولات / بذر

شرکت توزیع و پخش سراسری ترنم سبز زاینده رود توزیع کننده سموم بایر آلمان )

taranomsabz@

t.me@taranomseeds

واحد پشتیبانی و فروش:

031-37516004

031-37516002

031-37515855

031-37515359

 
تربچهRaphanus sativus
 
 تربچه گیاهیست از لحاظ مصرف یکساله، از لحاظ تهیه بذر دوساله. این گیاه از ترب کوهی وحشی که اصلاح شده بدست آمده است و برگ آن نیز خوراکی می¬باشد .اصولا این گیاه را به دو نوع تقسیم می کنند و کلیه انواع این گیاه را در این دو دسته قرار می دهند .
۱ – تربچه نقلی یا تربچه چهار فصل : این قسم تربچه خیلی زود سبز شده و محصول آن در مدت زمان کوتاهی بدست می آید .
۲ – ترب یا تربچه درشت : برای بدست آوردن محصول ترب ، مدت زمان بیشتری لازم است. بوته‌های ترب ، بزرگتر از تربچه می باشد .
آب و هوا:
تربچه در هر آب و هوا و خاکی می روید ، لکن در هوای گرم زود خَشَبی ( خشک و چوبی ) و پوک شده از مرغوبیت آن کاسته میشود.
خاک:
از نظر خاک، زمان کشت را باید در نظر داشت، باین معنی که برای کشت بهاره زمین شنی و سست بهتر از زمین رسی و شنی سخت می باشد .بعکس برای کشت انواع تابستانه در زمین‌های رسی و شنی و نمدار بهترین محصول بدست می آید.
کاشت :
روش خطی (ردیفکاری) : در روش خطی، بهتر است به ترتیبی بذرها را در شیارها قرار داد که فاصله بذرها از یکدیگر ۱ تا ۲ سانتیمتر ، فاصله شیارها از هم ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باشند. 
روش کرتی (دستپاش) : در روش کرتی بایستی دقت شود بذرها بطور یکنواخت در زمین پخش شوند. به این منظور می توان مقدار بذر مورد نیاز برای کاشت را با ۲ تا۳ برابر خاک نرم و یا ماسه مخلوط نموده ، توامآ در زمین پاشید.
برداشت:
برداشت محصول هنگامی است که تربچه ها ریز و گرد شده باشند. چنانچه در برداشت محصول تربچه تاخیر شود، غده های تربچه پوک خواهند شد.
خواص تربچه:
تربچه سرشار از ويتامين ث، مقدار زيادى يد و همچنین داراى مواد املاح معدنى ديگر بخصوص گوگرد و منيزيم و يك اسانس گوگردى ارزشمندى است كه داراى خاصيت ضد عفونى، اشتها آور، پاك كننده مجارى تنفسى مى باشد.