محصولات / بذر

شرکت توزیع و پخش سراسری ترنم سبز زاینده رود توزیع کننده سموم بایر آلمان )

taranomsabz@

t.me@taranomseeds

واحد پشتیبانی و فروش:

031-37516004

031-37516002

031-37515855

031-37515359

 

گیاهشناسی ترب سیاه Raphanus sativus niger
 
ترب سیاه گرد گیاهی است یکساله و از خانواده شب بوییان  با ریشه سیاه و برگ‌های بيضي شكل و كشيده، خشن و کرکدار که آهن برگ‌های آن زیاد است. برگ و ریشه ترب دارای مقدار فراوانی ویتامین C است. ریشه این سبزی همچنین دارای مقادیر فراوانی پتاسیم، اسید فولیک و مس است. در مناطق سردسیری در طول مدت بهار و تابستان رشد میکند و ریشه آن متورم می شود که قابل برداشت است. ترب سیاه گرد یا اصطلاحاBlack Radish یک ریشه گرد شکل معطر  می باشد که کمی بزرگتر از تربچه معمولی بوده  که به تربچه اسپانیایی معروف می باشد.
آب و هوا : 
ترب سیاه  یک سبزی فصل خنک می باشد. این گیاه به گرما حساس است به این معنی با شروع گرما ریشه ی متورم کیفیت خود را از دست می دهد و مزه ی آن حالت تندی بخود می گیرد که دیگر قابل استفاده نیست. تربچه نسبت به یخبندان جزئی کمی مقاوم است.
 خاک : 
مانند دیگر سبزیجات، ترب به خاک غنی و زهکشی شده نیاز دارد. هنگامی که محل کاشت ترب‌ها را آماده می‌کنید، خاک را تا عمق ۳۰ سانتیمتری شخم بزنید و به آن کود تقویت کننده یا کمپوست اضافه نمایید. اطمینان حاصل کنید که تمام سنگ‌ها و موانع را تا آن عمق از خاک خارج نموده‌اید، بهترین pH  برای رشد بین 6 و 7 می باشد. 
کاشت: 
کاشت ترب سیاه به صورت خطی می‌باشد. فاصله خطوط از یکدیگر ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر و فاصله ترب‌ها از یکدیگر بر روی خطوط ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر می‌باشد. محل قرار گرفتن هر بذر در زیر خاک ۱ الی ۱٫۵ سانتیمتر می‌باشد. 
برداشت :
این ترب را بیشتر به خاطر ریشه آن می کارند در نتیجه برداشت هنگامی انجام میشود که تربچه کمی از خاک بیرون زده و غده به صورت کامل تشکیل شده است. برای استفاده از برگ آن نیز میتوانید از محل اتصال برگ به ریشه ترب برگ ها را قبل از اینکه خیلی بزرگ شود بچینید و مصرف کنید بعد از مدتی برگ های جدید مجدد رشد خواهند کرد ولی مصرف برگ تنها، باعث رشد بیش از حد ریشه شده و مزه ی آن نیز تند و تربچه پوک می شود.
برخی از فواید ترب سیاه
1) ترب برای درمان نقرس و روماتیسم مفید است.
2) برگ ترب اگر با غذاخورده شود به هضم غذا کمک می‌کند.
3) آب برگ ترب برای تقویت چشم مفید است.
4) ترب برای درمان یرقان مفید است.
5) ترب سیاه سنگ کلیه را نابود می کند .
6) ترب برای دفع سنگ‌های صفراوی مفید است.
7) در صورت مسمومیت غذایی مقداری تخم ترب را همراه با سکنجبین به بیمار بدهید، باعث استفراغ می‌شود و معده را پاک می‌کند.
 راههای ارتباطی واحد بذر( شرکت ترنم سبززاینده رود )
 03137516004 , 03137516002
 https://t.me/taranomseeds