محصولات / بذر

شرکت توزیع و پخش سراسری ترنم سبز زاینده رود توزیع کننده سموم بایر آلمان )

taranomsabz@

t.me@taranomseeds

واحد پشتیبانی و فروش:

031-37516004

031-37516002

031-37515855

031-37515359گیاهشناسی بامیه - Abelmoschus esculentus

بامیه از خانواده پنیرک  بصورت یکساله کشت می شود. میوه آن که قسمت خوراکی این گیاه را تشکیل می دهد از ۳ تا ۲۰ سانتیمتر است. ساقه آن علفی است ولی به تدریج چوبی می شود. برگ های آن پنجه ای و گاهی دندانه دار است. برگ و ساقه آن ممکن است بوسیله کرک پوشیده شده باشد. گل های آن معمولا خود گشن هستند، در کنار برگ های آن بوجود می آیند. البته حشرات در تلقیح گل آن می توانند نقش داشته باشند. طول بوته ۱ تا ۲ متر متغییر است. علاوه بر انواع خوراکي، گونه‌هاى زينتى و صنعتى (توليد الياف) فراوانى از آن يافت مى‌شوند.
آب و هوا:
بامیه همانند خیار و گوجه فرنگی محصول فصل گرم است و مقاومت به هوای خنک و یخبندان ندارد . در نقاطی که دوره رشد کوتاه بوده و شب های آن نسبتاً سرد باشد، بخوبی رشد نمی کند و میوه خوبی نمی دهد، بنابراین آن را در اوایل فصل نمی کارند . همچنین در آخر فصل که روزها کوتاه بوده و شب ها سرد باشد میزان محصول آن کاملاً پایین می آید. بامیه تحمل رطوبت را ندارد. دمای مناسب برای رشد آن بین 21 تا 30 درجه سانتی گراد است. در طول مدت رشد دما نباید از 18 درجه سانتی گراد کمتر و از 35 درجه سانتی گراد بیشتر باشد.
خاک:
بامیه در خاک های غنی و سرشار از مواد مغذی به خوبی رشد می کند. می توان خاک را با کمپوست غنی کرده و یا از کودهای آلی استفاده کرد. بامیه در خاک های رسی-شنی بهترین نتیجه را می دهد. زیرا این خاک ها در بهار خیلی زود گرم می شوند و کاشت به موقع را امکان پذیر می کند. pH مناسب برای رشد بامیه 6/5 تا 7 می باشد.
کاشت:
بذرها را به عمق 1.5سانتی متر در زمین قرار داده و فاصله بین بذرها را 10 سانتی متر در نظر میگیرند. زمانی که اندازه نهال ها به 7 سانتی متر رسید، نهال ها را تنک کرده و گیاهان ضعیف تر را حذف میکنند. در نهایت فاصله بین نهال ها باید 30 سانتی متر و فاصله بین ردیف ها 90 سانتی متر باشد.
برداشت:
حدود 8 هفته پس از کاشت بامیه، غلاف شروع به رشد می کند. زمانی که برای اولین بار غلاف بامیه ظاهر و بالغ شد، می توانید به صورت منظم شروع به برداشت بامیه کنید. با استفاده از قیچی باغبانی فقط میوه را جدا کنید. زمانی که اندازه غلاف ها 7 تا 8 سانتی متر شد آن ها را می توان برداشت کرد.  زمان برداشت بامیه بهتر است دستکش بپوشید، زیرا برگ ها و غلاف بامیه ممکن است باعث تحریک پوست شوند.
برخی خواص بامیه:
1) فيبر موجود در باميه به حفظ قند خون كمك مي كند؛ بدين ترتيب كه سرعت جذب قند را كاهش مي دهد، پس براي افراد مبتلا به ديابت مفيد است.
2) موسيلاژ(يك نوع فيبر)  موجود در باميه به كلسترول غذا متصل شده و جذب آنرا كاهش مي دهد. همچنين باعث دفع سموم از بدن مي شود. 
3) اثر باميه دركاهش كلسترول خون، يكي از خصوصيات بسيار مفيد اين سبزي است زيرا مثل داروهاي كاهنده كلسترول اثرات جانبي ندارد.