نحوه نمونه برداری گیاه

شرکت توزیع و پخش سراسری ترنم سبز زاینده رود توزیع کننده سموم بایر آلمان )

taranomsabz@

t.me@taranomseeds

واحد پشتیبانی و فروش:

031-37516002

031-37515855

 031-37515359

نحوه نمونه برداری از گیاهان زراعی

 

در گیاهان زراعی از تجزیه برگ نمی توان برای پیش بینی احتیاجات فصلی گیاهان به مواد غذایی استفاده نمود، زیرا سطح مواد غذایی در برگ بسته به زمان، مرحله رشد، شرایط محیطی می تواند تغییر نماید. از تجزیه برگ تنها برای تشخیص مشکلات تغذیه ای گیاه در مقطع خاصی از زمان استفاده می گردد. تجزیه خاک قابل اعتمادترین روش برای پیش بینی عناصر غذایی در دسترس است.
طرز نمونه برداری
ابتدا مسیر نمونه برداری به شکل فرضی "W" (همانند مسیر نمونه برداری خاک مزارع) انتخاب می¬شود. در هر نقطه انتخاب شده برای نمونه برداری چندین برگ که هم سن و از لحاظ مرحله رشدی مشابه هستند انتخاب می شود. معمولاً برگ هایی که به اندازه واقعی خود رشد کرده باشند و دوراز نقطه رشد گیاه باشند ترجیح داده می شود. تنها از برگ نمونه گرفته شود نه از ساقه و ریشه. از برگ های له و یا پاره شده، آلوده به آفات، بیماری ها و یا سایر عوارض استفاده نگردد. از نمونه برداری برگ های گل آلوده و یا آغشته به خاک خودداری شود.
پس از انتخاب نمونه ها، برگ ها را کاملاً با هم مخلوط نمونده و از آنها به اندازه ای که یک پاکت پلاستیکی را پر کند انتخاب می گردد. اگر برگ ها خیش هستند آنها را با یک پارچه یا آب خشک کن خشک شود. سپس روی کیسه اتیکت بزنید و مشخصات مزرعه، تاریخ و سایر اطلاعات لازم را ثبت کنید. نمونه¬های مختلف را جدا از یکدیگر نگه دارید.
توجه: نمونه برداری از برگ بایستی قبل از اولین محلول پاشی و یا ده روز بعد از دومین محلول پاشی صورت گیرد.
نحوه نمونه برداری از برگ درختان میوه
در باغات به دلیل وسیع بودن عمق پراکنش ریشه ها و طولانی بودن فصل رشد گیاهان، تجزیه گیاه بر تجزیه خاک برتری دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که هر ساله نمونه های برگ تهیه شده و برای تجزیه به آزمایشگاه فرستاده شود، تا بتوان براساس آن توصیه کودی سالانه انجام داد و اطلاعات لازم از شرایط و روند جذب عناصر غذایی به وسیله درختان بدست آورد. برای اقتصادی بودن این مسئله می توان باغ را به سه قسمت تقسیم نمود و هر سال یک قسمت را نمونه برداری کرد. برای اجرای صحیح نمونه برداری در باغ، باید ابتدا باغ را از نظر شرایط درختان از قبیل سن نوع درخت، گونه و ... و همچنین از نظر شرایط باغ نظیر شیب زمین، شکل زمین، آبیاری باغ، جهت باغ و درختان، به کرت¬های مساوی تقسیم نماییم و سپس از هر کرت 8-10 درخت را انتخاب نموده و از آنها نمونه برداری کرد. باید دقت نمود که نمونه برداری باید قبل از محلول پاشی یا سم پاشی صورت گیرد. اگر در باغ عملیات سمپاشی و محلول پاشی صورت گرفته باشد، تا حد امکان حداقل 10 روز بعد از این عملیات نمونه برداری صورت پذیرد تا اثرات سمپاشی بر نتایج برگ ها تاثیر نگذارد.
نکات مهم در نمونه برداری از برگ درختان میوه:
1. زمان نمونه برداری اکثر درختان میوه 8-12 هفته پس از شکوفایی کامل گل (full bloom) یا حدود یک ماه قبل از برداشت اعلام شده است. این تاریخ در مناطق مختلف اندکی متفاوت است.
2. نمونه های برگ ارقام و واریته های مختلف با یکدیگر مخلوط نشوند.
3. قبل از نمونه برداری، باید به درختانی که دارای آسیب-های فیزیکی جوندگان و سرمازدگی یا مشکل آب گرفتگی هستند توجه نمود.
4. برای هر نمونه 70-100 عدد برگ تهیه شود.
5. نمونه ها از قسمت های مختلف تاج درخت تهیه شوند (از پاجوش ها و تنه جوش ها نبایستی نمونه تهیه شود).
6. برای نمونه برداری از برگ های وسط شاخه¬های تازه رشد یافته به همراه دمبرگ فصل جاری استفاده می¬شود، توصیه شده است که درختان بزرگ، شاخه هایی که برای نمونه برداری انتخاب می شوند تقریباً 1/2-2/1 متر بالای سطح زمین باشند.
7.از هر شاخه نباید بیش از 2 برگ تهیه نمود.